Antalya Havalimanı Bagaj

 

Bagajlara ilişkin çeşitli emniyet ve güvenlik yönetmelikleri bulunmaktadır. Aşağıdaki bilgilere göz atmak için birkaç dakikanızı ayırmanızı öneririz.

Bagaj, yolculukla ilgili olarak yolcunun giyimi, kullanımı, kolaylığı, rahatlığı için uygun veya gerekli olan nesne, madde ve diğer şahsi mallar anlamına gelir.

Yolculuk sırasında konfor ve güvenliğiniz için bagajınızda tehlikeli madde olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.
Lütfen, kendi güvenliğiniz için bagajlarınızı kendiniz hazırlayınız ya da hazırlanmasına nezaret ediniz. Bagajlarınızı hazırlarken kapalı kutu, paket ve tüm ambalajları kontrol etmeye özen gösteriniz. Ayrıca, başkasına götürülmek üzere size verilen ve içinde ne olduğunu bilmediğiniz hiçbir eşyayı kesinlikle kabul etmeyiniz.

Amerika Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nce (TSA) alınan karar gereği Amerika uçuşlarında üzerinizde ve el bagajlarınızda rezistanslı-alevli çakmak bulundurulması kesinlikle yasaktır. Uçuşunuza ilişkin mutlaka yasaklı maddeler hakkında hava yolu kuruluşundan bilgi alınız.
Varış veya kalkış noktası olan ülkenin kayıtlı bagaj ve kayıtsız bagaj içinde kabul etmediği maddeler olabilir. Lütfen biletinizi alırken bu konuda bilgi talep ediniz.

Mücevher, para, cep telefonu, bilgisayar doküman vb. değerli eşyalarınızı el bagajınızda taşıyınız.

Bagajınız aşağıdaki durumlarda uçuşlara kabul edilmeyebilir.

  • Uçağı, yolcuları ve diğer yükleri tehlikeye düşürebilecek nitelikte ise,
  • Düzgün ve güvenli taşımayı sağlayacak şekilde paketlenmemiş ise,
  • Kalkış yapılan, varılacak veya üst geçiş yapılacak herhangi bir devletin kanunları, kuralları ile taşınması yasaklanmış yükler içeriyor ise,
  • Ebatları bakımından uygun değil ise, ( bilgi için ilgili hava yolu şirketinize danışmanızı rica ederiz.)

Seyahat etmek üzere seçtiğiniz hava yolu şirketinden bagajınızı hangi noktaya kadar etiketleyeceğini mutlaka öğreniniz ve biletinizden kontrol ediniz. Bagajınızın üzerine ad/soyad, telefon numarası ve adres gibi bilgileri içeren isim etiketini mutlaka takınız. Etiketleri hava yolu bankolarından temin edebilirsiziniz.

Daha önceki seyahatlerinize ait etiketlerinizi bagaj üzerinde bırakmayınız.

Çuval, naylon torba, teneke kutu, bidon vs. bagaj niteliği taşımayan eşyaların uçağın bagaj bölümüne ve kabin içine kabul edilmeyeceğini unutmayınız. Çakı, bıçak, tırnak makası, çakmak vs. gibi kesici, delici ve patlayıcı eşyaların kabinde bulunması güvenlik açısından sakıncalı olup, kabul edilmediğini unutmayınız ve yanınızda bulundurmayınız.

Bagaj/bagajlarınızın taşıma esnasında fazla dolu olmasından dolayı zarar görmemesi veya sapının kopmaması için genişlik sınırlarını ve ağırlık taşıma kapasitesini zorlamayınız. Taşıma hakkınızı aştığınız takdirde fazla bagaj ücreti ödemeniz gerektiğini unutmayınız.

Bagaj/bagajlarınızın teslim işlemlerini kendi adınıza yaptırınız ve teslim ettiğiniz bagaj/bagajlarınız için size verilen etiket kuponları üzerindeki bilgileri kontrol ediniz.

Başkasına ait bagaj/bagajları kendi üzerinize almayınız.

Uçağa binmeden önce bagaj gösterme uygulaması var ise bagaj/bagajlarınızı görevlilere gösteriniz.

Varışınızda; bagaj bandından size ait bagaj/bagajları alırken yanlışlıkla benzer bagaj almamaya dikkat ediniz.

Varışınızda teslim alamadığınız bagaj/bagajlarınız ve anında fark edebileceğiniz türden hasarlarınız için, havalimanını terk etmeden önce Kayıp ve Bulunan Eşya Ofisi’ne yapacağınız başvuruda seyahat biletinizi, bagaj etiketinizi ve kimliğinizi ibraz ediniz.

Anında fark edemediğiniz hasar ve eksiklikler için ise seyahat tarihinizden itibaren 7 gün içinde ilgili hava yoluna müracaat ediniz.

Rahat ve güvenli uçuşlar dileriz.

Sıvı kısıtlamaları

Türk Yetkilileri sizi sıvı patlayıcı tehdidine karşı korumak için AB sıvı kısıtlamalarını benimsemiştir. Mart 2009’dan itibaren bu kısıtlamalar tüm Türk havalimanlarında uygulanmaktadır. Artık siz ve el bagajınız yasak olan diğer nesnelerin yanı sıra sıvılar için de kontrol edileceksiniz. El bagajınıza yalnızca çok küçük miktarlarda sıvı koymanıza izin verilmektedir.

Bu sıvılar aşağıdakileri içermektedir: Su ve diğer içecekler, çorbalar, şuruplar
Krem, losyon ve yağlar
Parfümler
Spreyler
Saç ve duş jellerini içeren jeller
Köpük ve deodorant gibi basınçlı kutuların içindekiler
Diş macununu da içeren macunlar
Sıvı-katı karışımları
Maskara
Benzer yoğunluktaki diğer maddeler
İstisnalar, ilaçlar ve beslenmeye ilişkin gereklilikler ve havalimanından satın alınan gümrüksüz eşyalar için geçerlidir.

İyi Bir Yolculuk Dileriz......Bu web sitesinde kullanılan görseller ve bilgiler ICF airport, DHMİ ve TAV Atatürk Airport sitelerinden alınmıştır.

www.havalimanlari.net
Copyright © 2016 / Tüm Hakları Saklıdır.
Kullanım Şartları İletişim :
instagram havaalanlariİnstagram Gizlilik Politikası info@havalimanlari.net
facebook havalimanlarifacebook Site Haritası Antalya / Türkiye