Sinop Havalimanı Havaalanı Airport

Sinop Havalimanı (NOP)
Sinop Airport (NOP)

Sinop  Havaalanı Telefon Numarası

Sinop Havalimanı Telefon Numarası
+90 368 271 56 08


Resmi Web Sitesi

Sinop Havalimanı Başmüdürlüğü

Güncelleme:21.01.2024


Sinop Gezi Rehberi, Sinop Gezilecek Yerler

Sinop İsmi nereden gelir; Eski zamanlarda Hititçede :Sinuwa Yunancada : Sinope olarak adlandırlmıştır. Başka bir rivayete göre adını Zeus’un biricik aşkı Sinope’den aldığıda söylenmektedir.

Sinop'a ilk defa 2016 yılında bir iş gezisi sırasında gitmiştik, Sinop şehri benim için Türkiye Haritasının en kuzeyinde sadece haritadan ibaret bir şehirdi, Coğrafya derslerinde İnceburun'u biliyorduk ama hiç oralara gideceğim ve buraları göreceğim hiç mi hiç aklımdan geçmemişti. Sinoplularında dediği gibi Sinop'un sadece tek yönlü bir yolu var, başka bir yere giderken uğranılacak yolumun üzerindeydi uğrayıverdik denecek bir yer değil, Sadece Sinop'u görmek için gidilecek bir yer. Sinop'u daha önce Görmemişlere mutlaka görmelerini Tavsiye ediyorum, Karadenizin en güzel kentlerinden birisi; Havası, Suyu, Doğası ve İnsanı ayrı bir güzel, Sinop'u gördüğüm için kendimi şanslı hissediyorum. :)

Sinop'a özel bir araçla Samsun'dan geldik Samsun Sinop arası yaklaşık 2 saat sürdü. Şehri ilk gördüğümüzde şehrin büyüsü insanı hemen sarıyor. biitn benliğini kaplıyor.Sinop Gezimiz

Şehre vardığımızda dikkatimizi çeken ilk şey Trafik ışıklarının olmamasıydı. Trafik ışıkların olmaması bile bu şehri sevmeye yeter :)

Sinop'ta iki gün kaldık ve gördüğümüz trafik ne kadar sıkışık olursa olsun kimse korna çalmıyor ve saygıyla karşıdakinin yoldan geçmesini bekleyecek kadar sabırlı davranıyordu. Bizim çok hoşumuza gitmişti. Burası hiç bir şehrimize benzemiyor. :))

Sinop'a geldiğimizde artık öğle vaktini biraz geçiyordu, Sinoplu olan arkadaşımız bize Sinop mantısını yememizi tavsiye etti, tabiki bizler kayseri mantsından başka mantı bilmediğimizden Sinop'un mantısının da özel ve çok güzel olduğunu bilmiyorduk. Hemen Sinop Kalesinin yan tarafında bulunun hanımların işlettiği mantıcıya gittik ilk izlenim herşeyin taze olması idi nerdeyse siparişinizle mantılar, çalışan hanımlar tarafından dökülüyor, haşlanıp servis ediliyordu. Sipariş sırasında mantımızın nasıl olmasını istediğimizi sordular biz tabiki mantıyı sadece yoğurtla yediğimiz için Cevizli mantının da olduğunu orada öğrendik. Ben denemek için tabağımın yarısını yoğurtlu yarısını cevizli istedim. Mantılarımız geldi görüntü harikaydı. Tabiki bu mantılar kayseri mantısı gibi küçük değil bir kaşığa ancak 2-3 adedi sığacak kadar büyüktü. Hepimizde mantılara bayıldık bir daha yolum düşerse yine aynı yerde mantı yemeği düşlüyorum. :)

Sinop Mantısı Cevizli ve YoğurtluSinop Mantısı

Sinop KalesiSinop KalesiSİNOP'ta GEZİLECEK YERLER

Sinop'a geldiğiniz zaman mutlaka görmenizi tavsiye ettiğim yerler sırasıyla; Sinop Tarihi Cezaevi, İnceburun Deniz Feneri, Hamsilos Koyu, Sinop Kalesi,

Sinop Tarihi Cezaevi

Tarihî Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem "Anadolu'nun Alkatrazı" olarak tanınmıştır. 1999 yılında kapatılmış ve müzeye çevrilen bir cezaevidir. Tarihi eskilere dayanan yapı; şiirlere, şarkılara konu olmuştur.

Tarihi Sinop Cezaevinin üç tarafı denizle çevrili ve tarihi duvarları içerisnde kalmaktadır. İlk İzlenim korkutucu olmasıdır.ANcak Tarihe tanıklık etmesi, insanı geçmişe götürmektedir. Burada yatan ünlü Şair ve Yazar Sabahattin Ali'nin kaldığı odayı görmek, resimlerini ve şiirleri ile kaplı duvarlarda onun şiirlerini okumak, gezerken çalan şarkılarını duymak insana tarifsiz duygular hissettirmekte ve o günleri yaşatmaktadır.

Kırım Hanı Devlet Giray, Sabahattin Ali, Mustafa Suphi, Refik Halit Karay, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel bu cezaevinde yatmış bazı ünlü isimlerdir.

Sabahhattin Ali'nin Cezaevinde iken 1933 yılında yazdığı "Aldırma Gönül" şiiri cezaevini anlatan çok ünlü bir şiirdir. 1976 da şarkı haline getirilen şiir, Edip Akbayram'ın ikinci seslendirmesi ie üne kavuşmuştur. Bende Çok severim bu şarkıyı;

Sinop KalesiBaşın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül aldırma

Dışarıda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül aldırma

Kurşun ata ata biter
Yollar gide gide biter
Mapus yata yata biter
Aldırma gönül aldırma

Dertlerin kalkınca şaha
Bir sitem yolla Allah'a
Görecek günler var daha
Aldırma gönül aldırma"


İnceburun - SİNOP

İnceburun, Anadolu'nun en kuzey noktası haritadaki en kuzeyimiz. Karadeniz'e uzanan Sinop Yarımadasının kuzeybatı ucunda yer alır. İnceburun'da İnceburun Deniz Feneri bulunmaktadır.

Sinop İnceburun Deniz Feneriİnceburun fevkalede güzel bir yer. Çok doğal sanki hiç bir şey bozumadan burada kalmış, Arkadaşlarla buraya gittiğimizde Ekim ayıydı havalar daha soğumamıştı. Güneşin parıldadığı çok güzel bir gündü, Deniz masmavi inceburun feneri bembeyaz etraf yemyeşil eşsiz bir güzellik. Bizimle birlikte turlarla gelen yerli ve yabancı turistlerde vardı. Fotoğraf makineleri kimsenin elinden düşmüyordu. :) Anı yakalamaya çalışıyorduk. Deniz güzel, manzara güzel Çay da güzeldi.

Ekim Ayıydı ve Sinop'a özgü balıkçı tekneleri denizde hareket halindeydi ve tabiki kıyıdan avlanan balıkçılarda. Deniz fenerinin hemen yan tarafında kayalıkta balık avlayan balıkçının yanına uğradık, Bu kadar çabuk balık avlayanı sadace galata köprüsündeki balıkçılar sanırdım. Ama buradaki balıkçı tüm zamanların en hızlısıydı.:) Her attığı oltaya balık gelir mi? Evet Her attığı oltada balık vardı ikişer üçer dörder takılıyordu oltanın ucuna hemde hepsi çinekoptu yakaladığı. Arada tek tük istavrit geliyordu onları görünce canı sıkılıyordu bizim balıkçının zokadan çıkarıp hemen denize tekrar atıyordu sanki beni niye uğraştırıyorsunuz sizde balıkmısınız der gibiydi. :) Çok hoşumuza gitti bizde olta attık ve bizimkine de takılan oldu. Bu kadar bol balığı daha önce hiç görmemiştim. Burda zamanın tadını çıkardıktan sonra Hamsilos Koyunun yolunu tuttuk.

Sinop İnceburunSinop İnceburun

Sinop İnceburunSinop İnceburun

Sinop yarımadası kuş bakışı Sinop yarımadasıSinop Havaalanı Sinop Havaalanı / Sinop Airport


 

Önemli: Buradaki veriler bilgilendirme amaçlı olup değişiklik gösterebilir kesin bilgileri telefonla arayarak ulaşmanız gerekmektedir. WEB SİTEMİZ, Bu Sitede Yayımlanan ve Yanlış veya Eksik Olduğu Ortaya Çıkan Bilgilere Göre Hareket Edilmesi Sonucu Maruz Kalınan Herhangi Bir Kayıp veya Hasara Yönelik Sorumluluk Kabul Etmemektedir.


havalimanlari.net, Sizlere İyi Yolculuklar Diler...

Sinop Gezi rehberi, Sinop Şehir rehberi, Sinop'ta ne yapılır?, Sinop'ta gezilecek yerler, Sinop da ne yenir ne içilir? Sinop İnceburun, Sinopta ne yenir, Sinop'un en meşhuır yemeği nedir? Sinop ne yemeli, Sinop ne yapmalı? Sinop'un en meşhur şeyi.Sinop AIRPORT MAP


Sinop Havalimanı Haritası
Sinop Airport map


SİNOP HAVAALANI DANIŞMA TELEFON NUMARASI:

+90 368 271 56 08SİNOP HAVAALANI ULAŞIM VE OTOPARK
SINOP AIRPORT TRANSPORTATION, BUS, TAXI RENT A CAR


Sinop Havalimanı Ulaşım, Sinop Havalimanı Otobüs, Sinop Havalimanı Taksi, Sinop Havalimanı Havaş Servisi, Sinop Havalimanı Araba Kiralama Şirketleri, Sinop Havalimanı Otopark, Sinop Havalimanı Otopark Ücreti, Sinop Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? Sinop Şehir Merkezinden Sinop Havaalanı'na Nasıl Giderim? Sinop Havalimanı Taksi ücreti ne kadar? Sinop Havalimanı'nda Rent A Car var mı? Sinop Havalimanı'nda Otopark ücreti ne kadardır?

Sinop Airport Transportation, Sinop Airport Bus, Sinop Airport Taxi, Sinop Airport Havaş Service, Sinop Airport Car Rental Companies, Sinop Airport Parking, Sinop Airport Parking Fee, How to Get to the City Center from Sinop Airport? How to get from Sinop Airport to Sinop Airport? How much is a taxi to Sinop Airport? Is There A Rent A Car At Sinop Airport? What is the parking fee at Sinop Airport?, How much is the parking fee at Sinop Airport?


Sinop HAVAALANI ULAŞIM VE OTOPARK

Sinop Havalimanı Sinop Şehir Merkezine 8 km mesafededir. Havaalanı Şehrin hemen yanındadır bu nedenle ulaşım imkanları rahattır. Sinop Havalimanına geliş ve gidişlerinizde Havaalanı Otobüsünü, Taksileri kullanabilir, Kendi aracınızla gelirseniz de Havaalanı otoparkından kolayca yararlanabilirsiniz. Bunaların dışında Havalimanında bulunan Oto Kiralama şirketlerinden araç kiralayabilirsiniz. Sinop Havalimanı Ulaşım ve Sinop Havalimanı Otopark bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. İyi YolculuklaR..

Sinop Havaalanı Havaş Otobüsleri :

Sinop Havalimanı'nda Havaş Otobüs Servisleri HİZMET VERMEMEKTEDİR.

Sinop Havalimanı'ından Havaalanı Otobüslerini kullanarak, Şehir Merkezine, Otogara, Sinop Üniversitesine, İskeleye ve Sinop Tarihi Cezaevine rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Sinop Havaalanı Otobüslerinin Hareket Saatleri, Güzergahları, Durakları ve Bilet fiyatları gibi ayrıntılı bilgileri Sitemizin Havaalanı OTOBÜS sayfasında bulabilirsiniz.

Sinop Havaalanı Otobüs Sinop Havaalanı Otobüsleri

Sinop Havalimanı Belediye Otobüsü :

Sinop Havalimanında Belediye otobüsleri hizmet vermemektedir. Sinop Havalimanı ile şehir merkezi arasında karşılıklı olarak Sinop Havalimanı ana giriş kapısı önünden geçen Akliman ve Cezaevi dolmuşları çalışmaktadır.

Sinop Havalimanı Otobüs: Sinop Havaalanı önünden geçen şehiriçi otobüsleri ile şehrin pek çok yerine kolayca ulaşabilirsiniz. Sinop Havalimanı önünden geçen şehiri içi dolmuş/otobüsleri hakkında ayrıntılı bilgiye Web Sitemizin Havaalanı OTOBÜS sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Sinop Havaalanı Taksi :

Sinop Havalimanı Taksileri, İç Hatlar Terminali ve Dış Hatlar Terminali yolcu çıkışlarının önünden 24 saat hizmet vermektedir. Sinop Havalimanı'ndan gideceğiniz yere taksi ile ulaşmak istediğinizde yaklaşık km üzerinden taksi şöförlerinden bilgi alabilirsiniz.

Sinop Havalimanı Taksiler Hakkında Ayrıntılı Bilgileri, Taksimetre fiyatlarını, Yaklaşık ücretleri, Telefon Numaralarını Web Sitemizin TAKSİ sayfasından kolayca öğrebilirsiniz.

Sinop Havaalanı Taksi / Sinop Airport Taxi


Sinop Havaalanı Araç Kiralama Şirketleri :

Sinop Havalimanı'na indiğiniz zaman gelen yolcu çıkışlarında Oto Kiralama Şirketlerinini diğer adıyla Rent A Car firmalarının ofislerini görebilirsiniz.

Sinop Havalimanında bulunan Rent A Car şirketlerininden bütçenize ve zevkine uygun araçları kolayca rezervasyon yaptırabilir veya direk kiralayabilrisiniz. Ayrıntılı bilgi Web sayfamızın KİRALIK ARAÇ Sayfasındadır....

Sinop Havaalanı Otopark :

Sinop Havalimanı'nda araçlar için otopark alanı mevcut olup uygun fiyatlara otopark seçenekleri bulunmaktadır.

Sinop Havalimanı yolcu otoparkı olukça geniştir. Sinop Havalimanı Otoparkı Açık Otopark orlaak hizmet vermektedir.

Sinop Havalimanı Otopark ücretleri ve iletişim bilgileri için sitemizin OTOPARK sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sinop Havaalanı Taksi / Sinop Airport Taxi


" havalimanlari.net " olarak Sizlere İyi Yolculuklar Dileriz...Önemli: Buradaki veriler bilgilendirme amaçlı olup değişiklik göstrebilir kesin bilgileri telefonla arayarak ulaşmanız gerekmektedir. WEB SİTEMİZ, Bu Sitede Yayımlanan ve Yanlış veya Eksik Olduğu Ortaya Çıkan Bilgilere Göre Hareket Edilmesi Sonucu Maruz Kalınan Herhangi Bir Kayıp veya Hasara Yönelik Sorumluluk Kabul Etmemektedir.
www.havalimanlari.net
Copyright © 2018 / Tüm Hakları Saklıdır.
Kullanım Şartları İletişim :
facebook havalimanlariInstagram Gizlilik Politikası info@havalimanlari.net
facebook havalimanlarifacebook Site Haritası Antalya / Türkiye