Ağrı havalimanı-havaalanıAğrı Ahmed-i Hani Havalimanı (AJI)
(Ağrı Airport)

Ağrı- havalimanı-havaalanı telefon Ağrı Havalimanı Telefon:
 0472 216 04 02
Resmi Web Sitesi Ağrı Havalimanı Müdürlüğü
Bulunduğu şehir Ağrı IATA KODU AJI
Saat Dilimi Europe/Istanbul (GMT +2:00) ICAO KODU LTCO
Coğrafi Koordinatları 39°38`51"N, 43°01`43"E

Pist(16/34)

3000x45 m.
Hizmete giriş yılı 1997    
Havaalanı Statüsü Sivil  
Şehre Uzaklık 8,5 kilometre    
e-posta infoagri@dhmi.gov.tr    

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı

Ağrı ilinde bulunan Ağrı havalimanı 1994 yılında yapılmıştır. Ağrı ilinin 8,5 km Güneyinde yer alan havalimanı yaklaşık olarak 1.500.000 m2 bir alana kurulmuştur. Yapımı tamamlandıktan sonra ise 1997 yılında hizmete açılan havalimanı pistinin büyük gövdeli uçak seferlerine uygun olmaması nedeni ile 2009 yılında hava trafiğine kapatılarak yenilenmiştir. Yıllık yolcu kapasitesi yıllık ortalama 300 bin olup, pisti 3000 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğindedir. Coğrafi koordinatları 39°38`51"N, 43°01`43"E şeklindedir.

Ağrı havalimanı 2015 yılının Temmuz ayı’nda Ağrı Ahmed’i Hani Havalimanı olarak değiştirilmiş ve şuanda bu isimle faaliyetlerine devam etmektedir. Ağrı Havalimanı şehir merkezine 9 km uzaklıktadır. Ulaşım ise, taksi başta olmak üzere, Ağrı Belediyesi tarafından düzenlenen otobüs seferleri ile oldukça kolaydır. Havalimanında 100 araç kapasiteli açık otopark mevcut olup, kapalı otopark inşaatı ise devam etmektedir. Havalimanı açıldıktan sonra haftada İstanbul’a ve Ankara’ya 7’şer sefer düzenlemekte olup, toplamda 14 sefer düzenlemektedir. Havalimanının güvenliğinin sağlanması adına ise havaalanı mücavir sahası sınırları tel örgü ile kapatılmıştır.

Ağrı Havalimanı'ndan sadece İç hat uçuşları yapılmakta olup Anadolujet firması Ankara'ya, Türk Havayolları ise İstanbul'a seferler düzenlemektedir. Ağrı Havalimanından Dış Hat Uçuşları yapılmamaktadır.

 

 

 

 

 

 

Ağrı Havalimanı-Havaalanı telefon no, Ağrı Havalimanı IATA kodu, ICAO kodu, Ağrı Havalimanı statüsü, Coğrafi koordinatları, Ağrı Havalimanı iletişim, Ağrı Havalimanı pist uzunluğu, Ağrı Havalimanı uçuş bilgileri, Havayolu Şirketleri, Yer hizmetleri kuruluşları, Ağrı Havalimanı Bilgileri....

 Havalimanı

ÖNEMLİ: Web sitemiz, Bu Sitede Yayımlanan ve Yanlış veya Eksik Olduğu Ortaya Çıkan Bilgilere Göre Hareket Edilmesi Sonucu Maruz Kalınan Herhangi Bir Kayıp veya Hasara Yönelik Sorumluluk Kabul Etmemektedir